NIE DLA ZMIANY

NIE dla ZMIANY terminu likwidacji kotłów pozaklasowych !

Województwo Małopolskie jest liderem w walce o czyste powietrze i wyznacza kierunki działań antysmogowych dla innych województw. Tylko dzięki wdrożeniu działań wyznaczonych w Programie ochrony powietrza oraz uchwale antysmogowej w Małopolsce możliwe będzie osiągnięcie standardów jakości powietrza bezpiecznych dla zdrowia i zgodnych z przepisami prawa.
Toczącą się od pewnego czasu także na Podhalu dyskusją na temat zmian w uchwale antysmogowej dla Województwa Małopolskiego budzi niepokój. Odwrócenie dotychczasowych działań lub przesunięcie w czasie terminu likwidacji „kopciuchów” byłoby zagrożeniem, nie tylko ze względu na jakość powietrza, ale także ze względu na skutki ekonomiczne i podważenie wiarygodności wieloletnich działań władz wielu gmin, przedsiębiorców, mieszkańców oraz władz Województwa Małopolskiego.
Próba zmiany przepisów i podejmowanie działań zmierzających do opóźnienia terminów likwidacji pozaklasowych kopciuchów w naszym województwie jest sprzeczne z prawem i interesem społecznym, pogłębi dramatyczną sytuację Małopolski, która znajduje się wśród regionów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Europie, na czym cierpią także przedsiębiorcy szczególnie ci prowadzący działalność turystyczną.
W interesie ochrony zdrowia i życia mieszkańców Małopolski oraz interesie wielu przedsiębiorców, dla których troska o środowisko jest priorytetem należy utrzymać 01.01.2023 jako termin wejścia zakazu palenia w kotłach pozaklasowych.